Skuteczność terapii a współpraca z rodzicami

Skuteczność Stosowanej Analizy Zachowania potwierdziły liczne badania naukowe. Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka jako jedyna placówka terapeutyczna w Polsce przeprowadziła badania  pokazujące skuteczność prowadzonej w niej terapii. Link do artykułów z naszych badań tutaj.

Jednym z czynników wpływających na jej wysoką efektywność jest współpraca między terapeutą a rodziną dziecka. Już pierwsze badania przeprowadzone w latach siedemdziesiątych XX wieku przez Ivara Lovaasa (Lovaas & Smith, 1989) wykazały, że zaangażowanie ze strony rodziców i kontynuowanie przez nich programu terapeutycznego są niezbędnym warunkiem osiągnięcia przez dziecko pożądanych efektów.

Zespół terapeutyczny, jaki tworzy terapeuta wraz z rodziną, okazuje się szczególnie ważny w przypadku dzieci z autyzmem, które mają ogromne trudności z generalizacją, czyli przeniesieniem nauczonych umiejętności do nowego środowiska. Brak współpracy może spowodować, że zachowania opanowane w miejscu, gdzie prowadzona jest terapia, mogą nie pojawić się w innych sytuacjach np. w domu.

Każdy specjalista musi mieć świadomość, że przenoszenie terapii na grunt domowy wiąże się dla rodziców ze zmianą trybu życia. Zadaniem rodziców jest nauczenie się takiego samego sposobu postępowania i reagowania, jaki jest stosowany podczas terapii. Te zasady muszą stać się stylem życia całej rodziny.

Więcej o roli rodziców w terapii znajdziesz w lekcji 3 internetowego kursu Kwadrans dla terapii na www.kwadransdlaterapii.pl oraz w rozdziale 3 książki Skuteczna terapia dziecka z autyzmem (A. Budzińska, GWP 2020).

info Szczegółowe zasady współpracy rodziców w nauczycielami IWRD opisane są w naszym regulaminie.


FUNDACJA IWRD
ul. Malczewskiego 139, 80-114 Gdańsk

tel: 58 341 44 41, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2015 - 2017 Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka

Google Ads powered by Anibia.pl | Projekt strony: Studio WWW