Terapia dziecka z autyzmem jest tym skuteczniejsza, im bardziej rodzic włączony jest w przebieg terapii i jej kontynuację w naturalnym środowisku dziecka. IWRD rekomenduje rodzicom materiały, które pozwalają na zdobycie niezbędnej w tym zakresie wiedzy, jej uzupełnianie, utrwalanie i poszerzanie.
Wszystkie opisane poniżej materiały można zakupić za pomocą strony www.kwadransdlaterapii.pl
Webinar: Terapia dziecka z autyzmem z perspektywy rodzica
W webinarze uczestniczy Wojciech Mroczkiewicz, tata 7-letniego Kacperka, od pięciu lat realizujący program terapii domowej pod nadzorem IWRD, zawodowo inżynier, prywatnie entuzjasta sportu. Z webinaru dowiesz się: jak rodzic może skutecznie pomóc swojemu dziecku z autyzmem; dlaczego terapia jest tak ważna dla rodziny; jak poszczególne rozwiązania ułatwiają codzienne życie całej rodzinie; jak rodzic może pomagać dziecku z autyzmem w uczestniczeniu w różnych formach zajęć dodatkowych; jak wspierać rodzeństwo i najbliższych w radzeniu sobie z trudnymi zachowaniami; jak pracujący rodzice dzielą czas między przygotowywanie pomocy a prowadzenie zajęć z dzieckiem.
Innowacyjny kurs internetowy Kwadrans dla terapii
Składa się on z 33 odcinków, stanowiących spójną całość. Każdy odcinek trwa około 15 minut i porusza osobne zagadnienie. Kursant dowiaduje się z nich jak rozpocząć i kontynuować terapię, jak przygotować system motywacyjny, analizować sfery deficytowe dziecka, planować i wdrażać poszczególne programy edukacyjne, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami i współpracować z rodzicami. Uzupełnieniem kursu jest książka dr Anny Budzińskiej "Skuteczna terapia dziecka z autyzmem. Poradnik dla terapeutów i rodziców".
„Skuteczna terapia dziecka z autyzmem. Poradnik dla terapeutów i rodziców” (A. Budzińska, GWP 2020)
Książka ta stanowi spójną całość z kursem "Kwadrans dla terapii". 33 rozdziały książki odpowiadają poszczególnym odcinkom kursu, stanowiąc jego praktyczne uzupełnienie. Książkę tę można zakupić również niezależnie od kursu. W oparciu o badania naukowe poradnik omawia praktyczne kwestie związane z kolejnymi etapami terapii oraz opisuje metody radzenia sobie z zachowaniami utrudniającymi naukę i codzienne funkcjonowanie dziecka ze spektrum autyzmu. Wyjaśnia również jak tworzyć zindywidualizowany system motywacyjny, jakie techniki terapeutyczne najlepiej stosować, jak ocenić i rozwijać sfery deficytowe oraz jakie programy wprowadzać, w miarę jak dziecko robi postępy.
Pomoce edukacyjne
Jest to dodatek do kursu internetowego „Kwadrans dla terapii”. Osoby, które zakupiły kurs mogą nieodpłatnie pobrać wszystkie pliki ze strony Udemy. Pomoce do druku zawierają systemy motywacyjne, jak żetony, tablice wyboru nagród i kontrakty oraz pisemne i obrazkowe plany aktywności.