Co to jest Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka?

*Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (WWRD) to zespół działań mających na celu wspieranie nieprawidłowego rozwoju psychomotorycznego oraz komunikacji dziecka na bardzo wczesnym etapie. Działania te prowadzone sę do momentu podjęcia przez dziecko nauki w szkole. Mogą zakończyć się wcześniej, gdy terapeuta osiągnie założone cele. Podczas zajęć wczesnego wspomagania rozwoju pracuje się nad redukcją deficytów rozwojowych oraz nad usprawnieniem u dziecka następujących obszarów:

• poznawczego

Pamięć, uwaga, koncentracja, myślenie.

• emocjonalnego

Umiejętność przeżywania, wyrażania i kontrolowania emocji, poczucie własnej wartości.

• społecznego

Funkcjonowanie w grupie, kształtowanie postaw empatii, zrozumienia i współpracy, umiejętność respektowania określonych norm.

• fizycznego

Przetwarzanie i odbieranie bodźców przez wszystkie zmysły, prawidłowe funkcjonowanie ruchowe.

info Więcej informacji na temat zajęć WWR znajdziesz tutaj.

Zajęcia WWR w Przedszkolu Terapeutycznym IWRD

W naszym przedszkolu wszyscy wychowankowie uczestniczą w zajęciach WWR. Celem spotkań w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju jest instruowanie rodziców w jaki sposób mogą rozwijać zachowania pożądane, deficytowe i jednocześnie pracować nad zmniejszeniem liczby zachowań niepożądanych u dziecka, w oparciu o metody stosowanej analizy zachowania. W ramach WWR raz w tygodniu dziecko uczestniczy w indywidualnych zajęciach logopedycznych oraz zajęciach terapeutycznych, w których biorą udział rodzice. Podczas tych zajęć rodzice zapoznają się z realizowanymi programami, obserwują pracę terapeuty z dzieckiem oraz otrzymują wytyczne do pracy z dzieckiem w domu. Terapeuta opracowuje dla rodziców tzw. "program domowy" oraz instruuje ich, w jaki sposób powinni uczyć poszczególnych umiejętności. W ramach WWR raz na 1-2 miesiące odbywają się wizyty domowe, podczas których terapeuta obserwuje pracę rodzica z dzieckiem w domu, pomaga w rozwiązywaniu trudności oraz opracowuje kolejne kroki do realizacji w programie domowym.

Jedynym warunkiem przyjęcia dziecka na zajęcia jest przedstawienie ważnej opinii o potrzebie Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

Zajęcia w ramach WWR są nieodpłatne.

*Źródło: Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka